AGROFARM
Ürün Arama   : 
ENGLİSH
      
Flash Player Indirin Flash Player Yüklü Degil
ÜRÜN FOTO  
Ürün Grubu : FUMİGANT  
Aktif Madde : %97 Dazomet
Formulasyon Şekli : Granül (GR)
LD50 Değeri : Sıçanlarda Akut Oral 700 mg/kg
Ambalaj : 20 kg

Ürün Detayları   Zararlı/Hastalık/Yabancı Ot     Ambalajlar   YAZDIR Yazdır
Ruhsatlı Olduğu Bitki ve Hastalıklar
Bitki Adı
Hastalık Adı
Kullanma Dozu
Sebzeler
Kök-ur nematodu
(Meloidogyne spp.)
40 - 50 kg / da
Sebzeler
Yabancı ot
40 kg / da
 
Fidelik (Patlıcan)
Çökerten hastalığı
(Fusarium.Verticillium)
 
60 g/m3
 
Kullanma Şekli ve Zamanı
A) Sera İlaçlaması :Öncelikle sera toprağı sürülerek keseksiz ve düzgün hale getirilir.Yabancı ot tohumlarının çimlenmesi için Basanet uygulamasından 8-14 gün önce sera sulanır.Basanet tavsiye edilen dozda elle gübre atar gibi her tarafa eşit düşecek şekilde tavlı toprağa serpilir. Basanet bu şekilde atıldıktan sonra en iyisi bir kültivatör veya yaylı tırmık,yoksa pulluk,çapa veya bel ile 20-25 cm toprak derinliğine karıştırılır.Şayet Fusarium ve Verticillium gibi solgunluğa neden olan mantarlar mevcut ise karıştırma derinliği 30 cm olmalıdır.Karıştırmayı takiben toprak bir merdane geçirilerek veya yarıya kadar su doldurulmuş varil yuvarlayarak bastırılır.Arkasından sera sulanır.Sulama işi en iyisi yağmurlama şeklinde veya hortumla yapılabileceği gibi süzgeçli teneke ile de olabilir. 1 metre kadar yer için 5-7 litrre su verilir. İlacın yıkanıp gitmemesi için salma sulama yapılmamalıdır. Ancak yazın, sera toprak ısısı yüksek olduğundan toprak yüzeyinde çatlaklar oluşur ve bu çatlaklardan Basamid gazları havaya uçar. Bu yüzden en garantili metod, toprağın naylon örtü ile kapatılarak gazların uçup gitmesine mani olmaktır. Basanet’in etki etmesi için takriben bir hafta beklenir. Bu bir haftalık bekleme müddetinin sonunda toprak yine kültivatör, yaylı tırmık, pulluk veya çapa ile, daha öncekinden daha derin olmamak üzere karıştırılarak havalandırılır. Şayet toprak ısısı (10 cm derinlikteki) 10 °C ‘nin altında olursa Basanet’in etki etmesi için iki hafta bekledikten sonra havalandırma yapılmalıdır. Böylece topraktaki Basanet’in gaz artıkları uçurulmuş olur. Havalandırmayı müteakip 1 hafta sonra seraya ekim veya dikim yapılabilir. Basanet tatbikatından hemen önce, tatbikat esnasında veya hemen sonra toprağa ahır gübresi ve kireç verilmemelidir.
B-Fidelik İlaçlaması: Fide yastıkları tohum ekimine hazır hale getirildikten sonra gerekli olan ilaç miktarı m2ye 60 gr. hesabıyla eşit bir şekilde toprağa serpilir, çapa İle karıştırılır ve bastırılır. Daha sonra  süzgeçli kova veya ucuna süzgeç takılmış hortum ile m2'ye 5-7 lt. kadar su verilerek sulanır ve naylon örtü ile düzgün bir şekilde  kapatılır. 7 gün sonra örtü açılır, toprak tırmıkla iyice havalandırılır ve 7-10 gün sonra ekim-dikim yapılır.
HARÇ TOPRAĞININ (SAMRA) İLAÇLANMASI:   Basanet’in harç (Samra) ilaçlamasında kullanma dozu 1 m2 veya 40-50 teneke harç için 300-400 gr.'dır. Bir plastik örtü üzerine hafif tavlı harç (samra) toprağı, 20-25 cm kalınlıkta serilir. Üzerine Basanet serpilir ve kürekle karıştrılıır. Tekrar 20-25 cm. kalınlıkta harç yapılır, Basamed serpilir ve kürekle karıştırılır. Böylece tabakalar halinde harç (samra) ilaçlanır. Sonra bu harç yığını kürek arkası ile vurularak bastırılır ve süzgeçli kova veya hortumla ıslatılır. Yığın plastik bir örtü ile kapatılır. Bir hafta böylece beklenir. Sonra yığın açılarak kürekle aktarmak suretiyle havalandırılır. 3-5 gün sonra bu harç (samra) toprağına tohum ekimi yapılabilir. Bazomed gazlarının bir an önce uçup gitmesi için yığının kürekle bir kaç defa aktarılması tavsiye edilir.
 
Karışabilirlik
Diğer ilaçlarla karışmasına gerek yoktur.

UYARI : İlacı kullanmadan önce ambalajı üzerindeki etiket bilgilerini dikkatlice okuyunuz, tavsiyelere uyunuz.
Yalnızca ambalaj etiketindeki bilgiler esas alınmalıdır.
 


KALİTE BELGELERİ WEB DESIGN